18.02.2021 możemy uznać oficjalnie za datę rozpoczęcia pracy nad filmem dokumentalnym „Stalag If Sudauen”. Pomysł realizacji produkcji, która będzie opisem funkcjonowania niemieckiego obozu jenieckiego na terenie okupowanych Suwałk został pozytywnie rozpatrzony przez komisję stypendialną. W rezultacie reżyser filmu – Krzysztof Dawid Kowalewski otrzymał stypendium artystyczne Miasta Suwałki.

Uroczyste wręczenie umów stypendialnych odbyło się w Urzędzie Miejskim w Suwałkach. W wydarzeniu udział wzięli: Pan Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, Zastępca Prezydenta Suwałk Pan Roman Rynkowski oraz p.o. Naczelnika Wydziału Kultury Pani Agnieszka Domalewska. Wśród trzech nagrodzonych projektów znalazł się właśnie pomysł realizacji filmu Stalag IF Sudauen.

Zastępca prezydenta Suwałk – Roman Rynkowski podczas wręczania umowy stypendialnej Krzysztofowi Dawidowi Kowalewskiemu wspomniał, że pomysł realizacji filmu o obozie jenieckim spotkał się z ogromnym entuzjazmem komisji konkursowej i samego Prezydenta.

Stypendium to bardzo ważne wsparcie i gest dobrej woli ze strony samorządu suwalskiego. Aby film był produkcją na najwyższym poziomie niezbędne będzie wsparcie mecenasów. Pierwsi przedsiębiorcy już odezwali się z chęcią dofinansowania projektu.

Rozpoczynamy więc wielką i ważną produkcję filmową. Mamy nadzieję, że sprostamy ogromnym oczekiwaniom widowni i najbardziej zainteresowanych miłośników historii.