O PROJEKCIE
Jedyną książkową publikacją traktującą wyłącznie o Stalagu IF Sudauen jest książka Pana Edmunda Sobonia „Piekło pod niebem suwalskim”. To właśnie ta pozycja była iskrą zapalną Krzysztofa Dawid Kowalewskiego do zrealizowania filmu dokumentalnego, który przybliży widzom historię tego mrocznego miejsca. W lutym 2021 roku twórca otrzymał z rąk prezydenta Suwałk – Czesława Renkiewicza stypendium artystyczne, w ramach którego zrealizował film będący opowieścią o Stalagu IF. Uroczysta premiera odbyła się 1 września 2022 roku w kinie Cinema Lumiere w Suwałkach. Od tamtej pory dokument miał wiele pokazów, które zgromadziły kilkadziesiąt tysięcy widzów. Wiele z nich zakończyło się spotkaniami z autorem, podczas których widzowie dowiedzieli się o kulisach powstawania filmu oraz mogli usłyszeć rozwinięcia wątków wspomnianych w filmie.
stalag if sudauen
Okryty tajemnicą obóz jeniecki był początkiem
Na terenie dzisiejszych Suwałk, w roku 1941 roku, niemieccy okupanci założyli obóz jeniecki dla pojmanych na froncie żołnierzy sowieckich – Oflag 68. Początkowo zakładano, że miał być to obóz dla oficerów. Niemcy nie spodziewali się, że do niewoli trafi tak potężna ilość żołnierzy więc szybko zmienili status obozu w Suwałkach na Stalag IF Sudauen.
Według oficjalnych danych, funkcjonowanie Stalagu IF kosztowało życie 46 000 jeńców wojennych. Przetrzymywani w katastrofalnych warunkach, zagłodzeni i wykorzystywani do niewolniczej pracy umierali w cierpieniu. Był to obóz przeznaczony głównie dla jeńców sowieckich ale za drutami spotkać można było również Polaków, Francuzów czy ogromną ilość Włochów.
zaczęło się od filmu
Kontynuacja projektu Stalag

Misja rejestrowania wspomnień żyjących świadków
Po sukcesie filmu dokumentalnego „Stalag IF Sudauen”, reżyser filmu Krzysztof Dawid Kowalewski, otrzymał wiele kontaktów, do kolejnych świadków okresu II Wojny Światowej. Nie chcąc pozwolić odejść wspomnieniom wraz z ich powiernikom, filmowiec obrał sobie za cel kontynuowanie misji zapisywania filmowych relacji ostatnich żyjących ludzi, którzy mogą opowiadać o latach 40-ych XX wieku jako naoczni świadkowie. Dzieło to jest realizowane po dziś dzień a jego efekty są publikowane na kanale YouTube autora. Ogromna w tym zasługa Centrum Rozwoju Tradycji i Przyszłości, które sprawuje mecenat nad projektami pielęgnującymi pamięć i tożsamość kulturową.
Dzięki zebranym materiałom, twórca wraz z CRTP planują kolejne projekty dotykające tematów około historycznych, w tym wystaw i filmów.