Areszt Śledczy w Suwałkach był organizatorem pokazu filmu dokumentalnego „Stalag IF Sudauen”. Jak się okazuje, za więziennymi murami działa koło historyczne, które zrzesza osadzonych pasjonujących się tematyką czasów minionych. To właśnie sami więźniowie byli inicjatorami pokazu filmu o obozie jenieckim, połączonym ze spotkaniem autorskim z twórcą filmu – Krzysztofem Dawidem Kowalewskim. 27 lutego, kierownictwo Aresztu Śledczego zaprosiło do siebie reżysera filmu by wyświetlił film i opowiedział o kulisach jego powstawania.

krzysztof dawid kowalewski
Spotkanie autorskie po filmie. Źródło: Areszt Śledczy w Suwałkach

Areszt Śledczy gospodarzem pokazu dla więźniów

Informacja o powstaniu filmu dokumentalnego, który porusza tajemnicę obozu jenieckiego Stalag IF Sudauen dostała się za więzienne mury. Świadczy o tym fakt, że inicjatywa seansu i spotkania z autorem, wypłynęła od samych osadzonych. Organizację pokazu przejęło kierownictwo Służby Więziennej i w ten sposób doszło do skutku, jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Pokaz ważny pod wieloma względami. Przede wszystkim, Krzysztof Dawid Kowalewski – reżyser filmu – wziął na poważnie wartość resocjalizacji, płynącą z takiego spotkania. Nie da się ukryć, że dla ludzi, którzy poniekąd odpokutowują swoje winy w więziennych celach, możliwość spotkania z intrygującym tematem i osobą, która z pasją opowiada o pracy nad dziełem jest ucieczką i „oczyszczeniem” głowy. To ważne kiedy myślimy o tym jak istotna w naprawie człowieka jest resocjalizacja.

Resocjalizacja przez historię

Nie trzeba się głęboko doszukiwać analogii pomiędzy tematem filmu a jego odbiorcami – osadzonym z Aresztu Śledczego w Suwałkach. Jest ona widoczna gołym okiem. Być może podobieństwo losu (choć okoliczności z goła inne), sprawiło, że koło historyczne osadzonych tak bardzo pragnęło obejrzeć film i spotkać się z autorem.

Historia to nie tylko zapis przeszłości – to także narzędzie, które może inspirować do refleksji i zmian. Pokaz filmu Stalag IF Sudauen w Areszcie Śledczym w Suwałkach był wyjątkowym wydarzeniem, które połączyło historię z procesem resocjalizacji. Osadzeni, zrzeszeni w kole historycznym, mieli okazję zobaczyć dokument o losach jeńców wojennych Stalagu IF i spojrzeć na temat wolności, godności oraz ludzkiej wytrwałości z nowej perspektywy.

To spotkanie pokazało, że edukacja historyczna w miejscach odosobnienia ma głęboki sens – pomaga zrozumieć mechanizmy przeszłości, skłania do refleksji nad własnym życiem i daje impuls do zmiany. Historia nie jest martwa – żyje w ludziach i może stać się drogowskazem na przyszłość.

Stalag IF Sudauen to opowieść o ludziach, którym odebrano wolność, ale nie odebrano godności. Dziś ta historia dotknęła tych, którzy także żyją w odosobnieniu, ale mają szansę spojrzeć na nią z nowej perspektywy.

To pierwszy tego typ pokaz filmu dokumentalnego „Stalag IF Sudauen”. Jednak być może nie ostatni.

areszt śledczy w suwałkach

Film dokumentalny w Areszcie Śledczym to wspaniała inicjatywa łącząca więźniów, Straż Więzienną i twórcę filmu. Okazało się, że wszyscy z tej współpracy wyszli zadowoleni.

Możliwość wsparcia projektu przez widzów

Jeśli ktoś z Państwa chciałby w sposób szczególny podziękować za dotychczasową pracę twórcom filmu dokumentalnego „Stalag IF Sudauen” i tym samym wesprzeć projekt to jest możliwość „postawienia” wirtualnej kawy twórcy filmu. Wystarczy kliknąć w grafikę poniżej. Ten z pozoru niewielki gest to mocny „kopniak” motywacyjny w dalszej pracy i realne wsparcie projektów filmowych. Z góry bardzo dziękujemy wszystkim, którzy z tej opcji skorzystają.