Przygotowując scenariusz do filmu dokumentalnego trzeba dokładnie przebadać źródła. Po pierwsze aby uwiarygodnić swój przekaz mając materialny dowód, po drugie – zawsze podczas poszukiwań możemy zostać skierowani dalej. W przypadku filmu o obozie „Stalag IF Sudauen”, nie mogę przejść obojętnie obok jakiegokolwiek materiału: relacji, zdjęcia czy pozycji książkowej jeśli jest choć cień szansy, że w jakikolwiek sposób dotyka ona tematu.
Od zlikwidowania obozu minęło 77 lat. Większość osób, które mogłyby powiedzieć na jego temat cokolwiek już nie żyje. Jednak słowo spisane na papierze tak szybko nie ginie. Tak więc w książkach wydanych dekady temu szukam kolejnych wskazówek i informacji dotyczących „piekła pod niebem suwalskim” jak pisał o Stalagu IF śp. Edmund Soboń w swojej książce.
Przegrzebując kolejne strony internetowe w poszukiwaniu informacji natrafiłem na niezwykle ciekawy, skatalogowany zbiór pod nazwą „Suwalszczyzna podczas II Wojny Światowej”. Jest to zestawienie bibliograficzne ponad 60 pozycji znajdujących się w posiadaniu Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach dotyczących działań wojennych prowadzonych na Suwalszczyźnie podczas II Wojny Światowej.
Zwróciłem się z prośbą do dyrekcji Biblioteki z możliwością wypożyczenia całego zbioru, tak by móc na spokojnie przeprowadzić analizę treści i precyzyjnie wybierać materiał potrzebny do opracowania scenariusza. Po kilku dniach otrzymałem informację, że skompletowany zbiór czeka na odbiór w czytelni.
Bardzo dziękuję Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach za bezproblemową współpracę i szybką reakcję.
Wspólnie z zespołem zasiadamy więc do lektury z nadzieją na znalezienie kolejnych ciekawych wątków dotyczących obozu Stalag IF Sudauen.
Dzień dobry,
Czy interesują Pana obrazy i fakty zapamiętane przez kilkuletnie dziecko, a dotyczące obozu jenieckiego w Krzywólce? Mieszkaliśmy przy ulicy Wiżajńskiej (dzisiaj Reja), niedaleko tzw. łaźni (niedawno rozebranej) i samego obozu i byliśmy świadkami okrutnego losu jeńców. Po wojnie wypasaliśmy krowy na terenie dawnego obozu i urządzaliśmy tam wyprawy odkrywcze.
Inicjatywę udokumentowania w filmie historii obozu uważam za bardzo potrzebną i ze względów historycznych i humanitarnych. Życzę powodzenia
Ryszard Szymczyk