Stało się! Film dokumentalny „Stalag IF Sudauen” doczekał się swojej premiery. Ponad półtora roku pracy nad obrazem zostało zwieńczone uroczystą premierą.

Premiera filmu „Stalag IF Sudauen”

Premiera filmu zebrała niemal pełną salę kinową

Premiera filmu dokumentalnego „Stalag IF Sudauen” odbyła się 1.09.2022. Nie przypadkowo twórca filmu wybrał właśnie rocznicę wybuch II Wojny Światowej. To właśnie to wydarzenie zapoczątkowało najkrwawszy konflikt w historii świata i tym samym powstanie na terenie Suwałk obozu dla jeńców sowieckich.

Premiera filmu była jednocześnie pokazem w ramach umowy stypendialnej. Przypomnieć należy, że film powstał w ramach stypendium artystycznego jakie Krzysztof Dawid Kowalewski otrzymał z rąk prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza w lutym 2021 roku.

Premiera filmu zebrała niemal pełną salę kina Cinema Lumiere w Suwałkach. W pokazie udział wzięli prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, zastępca prezydenta Roman Rynkowski, przewodniczący Rady Miasta Suwałki Zdzisław Przełomiec oraz miejscy radni, przedstawiciele mediów i zaproszeni goście. Nie mogło zabraknąć twórców filmu oraz osób w Nim występujących min. dr Stefana Marcinkiewicza Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie oraz świadków wydarzeń II Wojny Światowej – Albertyny Zabłockiej oraz Henryka Ronijego.

Krzysztof Dawid Kowalewski, reżyser filmu „Stalag IF Sudauen”

„Stalag IF Sudauen” – pierwszy film o niemieckim obozie jenieckim na terenie Suwałk

Organizatorem premierowego pokazu był Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Od godziny 16:00 sala A kina Cinema Lumiere zaczęła się zapełniać gośćmi. Na chwilę przed rozpoczęciem seansu głos zabrał Czesław Renkiewicz – prezydent Suwałk:

„To jest historia Naszego miasta. Mało znana, nieodkryta i mam nadzieję, że ten trudny, bolesny temat będzie Nam bardziej przybliżony.”
Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk

Twórca filmu „Stalag IF Sudauen” Krzysztof Dawid Kowalewski podzielił się z zebranymi swoimi osiągnięciami w pracy nad filmem. Stypendysta zwrócił uwagę na najcenniejszy materiał jaki uzyskał w swojej pracy czyli wspomnienia żywych świadków wydarzeń lat 40-tych XX wieku:

„Najważniejszym dla mnie materiałem do realizacji tego filmu były wspomnienia świadków, których udało się nagrać siedmiu. Upływający czas był największym wrogiem. Nie sprzyjał w ogóle, ponieważ miałem tylko siedmiu świadków… Pan Edmund Soboń, autor książki o obozie miał tych relacji kilkadziesiąt. Ale oba dzieła: książka i film się uzupełniają.”
Kadr z filmu „Stalag IF Sudauen”. Reż.: Krzysztof Dawid Kowalewski

Po projekcji filmu odbyła się część nieoficjalna. Podczas zakulisowych rozmów na autora filmu spłynęło morze gratulacji, podziękowań oraz pytań o prace nad filmem. Jednak największym zainteresowaniem zebranych gości cieszyli się świadkowie obozu występujący w filmie czyli Pani Albertyna Zabłocka i Pan Henryk Ronij. Dwoje seniorów w bardzo dobrych nastrojach dzieliło się z zebranymi swoimi przeżyciami tamtego okresu. W rozmowach podkreślali, że są wzruszeni faktem, że film powstał i , że dane było im uczestniczyć w projekcie.

Od lewej: Krzysztof Dawid Kowalewski, Albertyna Zabłocka i Henryk Ronij

Co dalej z filmem dokumentalnym o obozie jenieckim?

Po projekcji filmu Czesław Renkiewicz prezydent Suwałk zadeklarował publicznie, że Miasto Suwałki zorganizuje publiczne pokazy filmu, najprawdopodobniej w Suwalskim Ośrodku Kultury. Aktualnie trwają próby ustalenia terminu. Niewykluczone są też pokazy w innych miastach Polski. Informacje będziemy przekazywali na bieżąco na stronie www.stalag.pl

Relacja filmowa z premierowego pokazu filmu „Stalag IF Sudauen”