Już 26 marca 2023 o godzinie 15:00 w Ełckim Centrum Kultury odbędzie się seans filmu dokumentalnego „Stalag IF Sudauen”. Po projekcji zaplanowano spotkanie, w którym udział wezmą Krzysztof Dawid Kowalewski – reżyser filmu oraz dr Stefan Marcinkiewicz – regionalista, badacz historii i nauczyciel akademicki. Moderatorem spotkania będzie Kazimierz Bogusz.

Spotkanie autorskie w Ełku. Zapowiedź filmowa.

Po seansie filmu dokumentalnego odbędzie się spotkanie autorskie podczas którego będziemy rozmawiali między innymi o obozie jenieckim w Prostkach / Boguszach koło Ełku.

Stalag IE Prostken był obozem jenieckim, w którym jak podaje Wikipedia pierwsi jeńcy sowieccy przybyli obozu już w czerwcu 1941 roku. W sierpniu 1941 było już ich około 10 000. W październiku w obozie wybuchła epidemia tyfusu plamistego. Podjęto decyzję decyzji o czasowej likwidacji oflagu. Na dzień 1 lutego 1942 w obozie znajdowało się 2186 jeńców, a 1 maja pozostało jedynie 22. Latem obóz odtworzono i nadano mu nazwę Stalag I E. Na dzień 1 sierpnia w obozie było już 609 osób. Z dniem 1 listopada 1942 ostatecznie zlikwidowano obóz, a załogę przeniesiono do Norwegii. Szacuje się, że w obozie zginęło około 10 000 Rosjan i 500 Włochów. Po wojnie część zwłok ekshumowano i pochowano na cmentarzu w Boguszach. Spoczywa na nim 11 070 ofiar. Przez pewien okres czasu obóz Stalag IF Sudauen był obozem głównym dla obozu w Prostkach.

Zapraszamy do obejrzenia zapowiedzi wydarzenia:

Spotkanie autorskie w Ełku oraz pokaz filmu dokumentalnego „Stalag IF Sudauen” jest wydarzeniem biletowanym. Bilety w cenie 10 zł można kupić klikając tu -> BILETY

Organizatorzy: Ełckie Centrum Kultury, Muzeum Historyczne w Ełku oraz Kino ECK