Jak podaje w swojej książce – „Stalag IF Sudauen – piekło pod niebem suwalskim” autor – Pan Edmund Soboń, w obozie jenieckim poza rosyjskim żołnierzami ginęli również ludzie pochodzący z innych krajów. W ramach działania Stalagu IF przetrzymywani byli min. obywatele Włoch. Pan E. Soboń w w/w książce podaje liczbę 200 żołnierzy włoskich, którzy zginęli w niemieckim obozie jenieckim.

Gromadząc materiały do filmu o Stalagu IF Sudauen, udało Nam się dotrzeć do syna jednego z jeńców obozu pochodzącego właśnie z Włoch. Z wiadomych względów nie możemy podawać szczegółów tego kontaktu i relacji syna włoskiego jeńca. Wszystko zostanie przedstawione w filmie.

Dodać możemy jedynie, że relacja Naszego włoskiego świadka jest bardzo przejmująca i chwyta za serce. Jesteśmy w ciągłym kontakcie i rozważamy wyjazd do Włoch by nagrać obszerny wywiad. Jeśli wyjazd się nie uda zostanie Nam skorzystanie z możliwości nagrania wypowiedzi na odległość. Ale jesteśmy dobrej myśli. Mamy też nadzieję, że nie będzie to Nasz ostatni włoski świadek i uda Nam się dotrzeć do kolejnych obywateli Włoch.

Aktualnie pozyskujemy też kontakty do świadków z Polski, Rosji i Białorusi oraz szukamy osób pochodzenia Żydowskiego, których rodziny miały kontakt z obozem. Chcemy aby film był opowiedziany ustami osób z różnych krajów, których bliscy przeszli przez piekło Stalagu IF. Pozwoli to Naszym widzom zrozumieć ogrom tragedii jaki spotkał ofiary niemieckiego obozu jenieckiego funkcjonującego w Suwałkach.