W ostatnią niedzielę marca przestawialiśmy zegarki na czas letni. Punktualnie o godzinie 15 (nowego czasu) rozpoczął się seans filmu dokumentalnego „Stalag IF Sudauen” na sali widowiskowej Ełckiego Centrum Kultury. Zaraz po pokazie filmu odbyło się spotkanie autorskie, w którym udział wzięli: dr Stefan Marcinkiewicz – jeden z bohaterów filmu, badacz historii, regionalista, pisarz i wykładowca Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie oraz Krzysztof Dawid Kowalewski – reżyser filmu „Stalag IF Sudauen”. Rozmowę moderował Pan Kazimierz Bogusz.

spotkanie autorskie w ełku
Spotkanie autorskie po filmie „Stalag IF Sudauen”. Od lewej: Kazimierz Bogusz, Krzysztof Dawid Kowalewski i dr Stefan Marcinkiewicz

Co mają ze sobą wspólnego obozy jenieckie w Prostkach i Suwałkach?

Na pytanie o podobieństwa pomiędzy obozami jenieckimi Stalag IF Sudauen (Oflag 68) i Stalag IE Prostken (Oflag 56) odpowiadał dr Stefan Marcinkiewicz, który już od długiego czasu bada temat obozu w Prostkach / Boguszach koło Ełku. Po jego analizie, zbadaniu źródeł i relacji świadków okazuje się, że wiele podobieństw łączy oba nazistowskie obozy. Głód, choroby, egzekucje wytypowanych komisarzy – te historie powielają się w zeznaniach świadków. Obozy łączyła również pewna linia administracyjna ponieważ przez pewien okres czasu obóz jeniecki w Prostkach / Boguszach identyfikowany był jako Stalag IF/Z Prostken czyli podobóz obozu w Suwałkach.

dr Stefan Marcinkiewicz podczas spotkania autorskiego w Ełckim Centrum Kultury

Co można było usłyszeć na spotkaniu w Ełku?

Marcowe spotkanie z historią obozu jenieckiego w Suwałkach wzbudziło w widzach refleksje, o których mówili podczas rozmowy z twórcami filmu. Prowadzący spotkanie Kazimierz Bogusz nie mógł powstrzymać się by nie rozpocząć rozmowy tematem albumu ze zdjęciami obozu.

Spotkanie autorskie w Ełku

Widownia chętnie włączała się w dyskusję. Niektórzy dzielili się swoimi osobistymi historiami członków rodziny, którzy sami padali ofiarą pojmań w obozach jenieckich oraz przymuszani byli przez okupanta do robót. Wszyscy zgodnie podkreślali, że film dokumentalny „Stalag IF Sudauen” im się podobał i poszerzył ich wiedzę na temat wydarzeń II Wojny Światowej w regionie.

Bardzo udane spotkanie autorskie

Z sali widowiskowej Ełckiego Centrum Kultury wszyscy wychodzili zadowoleni – zarówno twórcy jak i widzowie. W rozmowach kuluarowych dało się słyszeć głosy o nie tylko wielkiej wadze merytorycznej filmu dokumentalnego ale niektórzy zwracali też uwagę na detale artystyczne obrazu takie jak dobór muzyki czy też kadrów. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na doskonałą organizację wydarzenia i w tym miejscu gorąco podziękować: Ełckiemu Centrum Kultury, Muzeum Historycznemu w Ełku, Kinu ECK oraz Towarzystwu Miłośników Ełku. Zapraszamy do obejrzenia filmu będącego zapisem całego spotkania autorskiego w Ełckim Centrum Kultury.

Możliwość wsparcia projektu przez widzów

Jeśli ktoś z Państwa chciałby w sposób szczególny podziękować za dotychczasową pracę twórcom filmu dokumentalnego „Stalag IF Sudauen” i tym samym wesprzeć projekt to jest możliwość „postawienia” wirtualnej kawy twórcy filmu. Wystarczy kliknąć w grafikę poniżej. Ten z pozoru niewielki gest to mocny „kopniak” motywacyjny w dalszej pracy i realne wsparcie projektów filmowych. Z góry bardzo dziękujemy wszystkim, którzy z tej opcji skorzystają.