Serce rośnie kiedy widzę jak ogromny jest odzew z zewnątrz na  prośbę o kontakt osób, które mogą wnieść coś do filmu. Ludzie dzwonią i piszą maile. Dostrzegam spore poruszenie społeczne tematem obozu Stalag IF Sudauen i niemałe zainteresowanie powstającym filmem dokumentalnym.

Bardzo często kontaktują się ze mną osoby by podać numer telefonu i adres do swoich rodziców i dziadków, którzy mają wspomnienia lub mogą powtórzyć relację kogoś ze swoich już niestety zmarłych bliskich.

Rozpoczęliśmy nagrania świadków do filmu. Jednymi z pierwszych byli Państwo Marianna i Antoni. Zaprosili mnie do swojego domu by opowiedzieć o czasach II Wojny Światowej i obozie Stalag IF. Co prawda w latach czterdziestych XX wieku oboje byli jeszcze dziećmi ale ich wspomnienia były trwałe i niezamglone. Rozmawiało Nam się tak przyjemnie, że chwilami schodziliśmy z tematów wiodących dla filmu dokumentalnego na zupełnie niezwiązane, poboczne i ludzkie. Gdy doszliśmy do tego, że oboje z Panem Antonim jesteśmy pszczelarzami to sporo czasu zeszło Nam na ustaleniu przyczyn słabego, zeszłorocznego miodobrania. Ale to na marginesie.

Nowe kontakty napływają a wraz z Nimi ciekawe spotkania, wartościowe nagrania i cenny materiał do filmu.

Drogi internauto, teraz prośba do Ciebie. Jeśli to czytasz i masz w swoim gronie osoby, które mogą opowiedzieć o obozie Stalag IF Sudauen, nie wahaj się i skontaktuj się z Nami telefonicznie +48512962238 lub mailowo: studio@3film.pl

Wnieś swój wkład w realizację historycznego dokumentu. Nie pozwól zapomnieć o tym co było dla przyszłych pokoleń.

Krzysztof Dawid Kowalewski

Reżyser filmu „Stalag IF Sudauen”